Kılavuz Yazılım / Linux / Linux SSH Portu Değiştirme İşlemi

Linux SSH Portu Değiştirme İşlemi

linux ssh portu değiştirme işlemi

Eğer Linux sunucu kurulumu yaptıysanız ve sunucunuz için güvenlik optimizasyonu yapıyorsanız mutlaka SSH (Secure Shell) portunun ayarını değiştirmeniz gerekir. Sunucu güvenliğinizi sağlamak için ssh portunu değiştirmeniz önemlidir.

Linux sunucu kurulumundan sonra ssh için default olarak 22 portu aktif olur. 22 portu veya sıklıkla kullanılan portlar güvenlik açısından sorunlar yaşatabilir. Botlar genel olarak bilindik portları tarayarak bu portlar üzerinden açıkları tespit etmeyi amaçlarlar. Bu nedenle varsayılan port kullanımından uzak durmak gerekir.

SSH Portu Değiştirme

SSH varsayılan 22 portunu değiştirmek için putty ile ssh bağlantısı kurunuz ve sunucu bilgileriniz ile giriş yapın. Daha sonra komut satırına;

yazıyoruz ve ssh ayarlarının bulunduğu dosyayı açıyoruz. Ekrana default portu belirten şu şekilde bir ibare çıkacaktır.

ssh port

Buradan port22 yazan yeri bilinmedik ve unutmayacağınız bir port ile değiştirip xtrl+x ve ctrl+y kombinasyonlarını kullanarak kaydetme işlemini yapıp çıkış yapabilirsiniz.

Son olarak kaydettiğimiz ayarların aktif olabilmesi için ssh’da komut satırına şunu yazıyoruz.

Burada sshd servisine restart atıyoruz ve ayarların aktif olmasını sağlıyoruz. Bu işlemden sonra sunucunuz bir nebze daha güvenli hale geliyor.

Bir önceki yazımız olan Cpanel Lisans Güncelleme SSH Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Iptables Port Açma ve Kapatma

IPtables, CentOS ve RHEL sistemlerinde kullanılan varsayılan güvenlik duvarıdır. VPS Sunucuları veya Özel Sunucuların çoğunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir