Kılavuz Yazılım / Php / Php Explode Kullanımı

Php Explode Kullanımı

php explode kullanımı

Php’de sıklıkla kullanacağınız fonksiyonlardan bir tanesi olan explode ile bir değişkene atanan değerleri, belirlenen belirtici işaretinden alarak parçalara ayırmayı sağlayan bir fonksiyondur.

Bu fonksiyonu özel olarak kodladığınız “blog-eticaret” gibi sistemlerde etiket bölümleri oluşturmak, projenizde .txt uzantılı bir ayar dosyası oluşturup tek dosya içerisinde tüm ayarları barandırarak bu dosyadan ayarları explode(); fonksiyonu sayesinde çekebilirsiniz. Ben size basit 2 örnek verdim, örnek uygulamaları bu şekilde çoğaltabiliriz.

Explode Kullanımı Örnekleri

Php explode(); fonksiyonu kullanımı için öncelikli olarak parçalara ayıracağımız içeriği belirleyip bunu bir değişkene atıyoruz.

$icerik isminde bir değişken tanımlayıp değerini ise “kılavuz yazılım ile ilk php kodunuzu yazın” şeklinde belirledik.

Daha sonra $parcala isminde bir değişken tanımlayıp explode(); fonksiyonumuz ile her boşluk görünen yerler bölünüp, $parcala değişkenine Array (dizi) olarak atandı.

Dediğimizde ekrana şu şekilde bir hata çıkacaktır.

Biraz öncede dediğimiz gibi bize değeri parçalayıp dizi şeklinde veriyor. Yani explode(); kullanımı sonucunda gelen parçalanmış değerler şu şekilde olmaktadır. (Not: dizi elemanları 0’dan başlar)

Eğer burada bulunan “php” değerini ekrana yazdırmak istiyorsak şu şekilde bir kullanımla yapmalıyız.

Numaratik değerleri kullanarak diğer değerleride bu mantıkla ekrana yazdırabilirsiniz. Şimdi başka bir örnek yapalım.

Buradaki kullanımda ise ilk 2 değeri gösterdiğimiz şekilde çekiyor 2’den sonra kalanları ise tek olarak alıyor. Yani şu şekilde bir sonuç çıkacaktır.

Ayıraç Değiştirerek Farklı Bir Örnek Yapalım

Eğer ayıraçları değiştirmek istiyorsanız “boşluk” olan bölüme başka bir ayıraç katabilirsiniz. Örnek olarak şöyle birşey yapalım.

Bu örneğimizde ayıraç olarak – belirledik. İçeriğimizde – gördüğü yeri parçalamış olacağız. Parçalanan değerleri ise echo komutu ile ekrana yazdırdık. Bu şekilde yazımızı sonlandırıyoruz, anlaşılmayan yer olursa yorum atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Php ile Mysql Veritabanı Yedekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir