Kılavuz Yazılım / Php / Php ile Mysql Veritabanı Yedekleme

Php ile Mysql Veritabanı Yedekleme

Php’de Mysql veritabanınızı yedeklemek istiyorsunuz ama yapamıyormusunuz? o zaman doğru makaleyi inceliyorsunuz. Bazen Php projelerimizde veri tabanı yedeklerinin aldırılıp, buluta yüklenmesi gerekebilir.

Böylelikle program çok daha güvenli ve sağlam çalışmış olur, sonuçta yedekleriniz bulut hesabınıza yüklenmiş olur.

Php kullanarak Mysql veri tabanınızın yedeğini almak için elimizde bir class bulunuyor. Bu class’ı kullanarak ister .sql uzantıda isterseniz .gz (gzip) sıkıştırılmış formatta veritabanı yedeklerinizi kolaylıkla alabiliyorsunuz. Yedekleme Class’ını indirmek için alttaki butonu kullanabilirsiniz.

Yedek class’ını indirdikten sonra bu dosyayı proje dosyalarınıza dahil edin. Yedekleme işini ise şu şekilde bir kullanım ile basit bir şekilde yapıyoruz.

Mysql Yedek Alma

Yukarıdaki yedekleme kodlarımızda veritabanı bağlantısı kurup, class’ta tanımlı olan sabitler oluşturulmuş ve class’ımız sayfaya dahil edilmiştir. Böylelikle yedekleme işlemi tamamlanmış oluyor. Biz kodların yanlarına açıklamalarını yazdık.

Yedeklerin yükleneceği klasör “yedekler” klasörü olarak tanımladık, siz bu bölümü kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca alınan Mysql database yedeklerinin Yandex Bulut hesabınıza Senkranizasyon yapılmasını istiyorsanız o zaman Php Yandex.Disk Buluta Dosya Yükleme makalemizi inceleyerek en basit seviyede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Php ile Mysql Veritabanından Veri Çekme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir