Kılavuz Yazılım / Php / Php ile Mysql Veritabanından Veri Çekme

Php ile Mysql Veritabanından Veri Çekme

Merhaba, bugün internet ortamında sıkça arattırılan ve en basit seviyede bir yöntemle Php ile Mysql veritabanından verileri nasıl ekrana çekebiliriz? bunu anlatacağız. Bu yazımızda yapacağımız örnek için veritabanı tasarımı oluşturma ve veri çekme örneklerini inceleyeceğiz.

Öncelikli olarak Mysql’den veri çekmek için Php’de 2 method kullanabiliriz. Bunlardan bir tanesi Mysql_li bir diğeri ise PDO ‘dur. Ben bu dökümanda Pdo ile Mysql’den nasıl veri çekebiliriz bunu anlatacağım.

Not: Pdo ile Mysql, Oracle ve Postgre SQL veritabanı işlemleri sorgularında kullanabilirsiniz.

Veritabanı Tasarımı Yapmalısınız

Öncelikli olarak şunu unutmayın, kodlama yapmadan önce mutlaka bir veritabanı tasarımı çıkarmalısınız. Veritabanınızın ismi, tablo isimleri, sütun isimleri ve özellikleri belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmalıdır. Size Dia Diagram Editor programı önerebilirim bu program ile birlikte veri tabanı diagramını oluşturabilirsiniz.

Belkide bu konuda çok uzun bir makale yazılması gerekebilir. Çünkü gerçekten önemli bir konu ama bu kısmı daha fazla uzatmadan devam edelim.

Veritabanınızı Oluşturun!

Veritabanı tasarımı tamamlandıktan sonra uygulamaya koyulup, Mysql’de tablo ve sütunlarınızı oluşturun. Ben örnek olması hasebiyle bir tablo oluşturdum ve örneklerimizde bu tablodan yola çıkacağız.

Örnek tablomuzun ismi: bloglar

mysql-veri-tabani-semasi

Bloglar tablomuzun içinde;

blog_id, blog_baslik, blog_icerik isminde 3 adet sütunumuz var. Ben görebilmeniz maksadıyla içerisine örnek içerikler girdim.

Php Pdo ile Mysql Veri Çekme

Önce PDO ile veritabanımızda bulunan bütün kayıtları ekrana çekelim. Bunun için php dosyanızı açıp şu kodları yazın.

Bu kadar kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Yukarıdaki kodlarda veritabanı bağlantısı yapmış olmanız gerekir. Örnek kodda baglanti.php dosyanızı doğru bir şekilde ayarlayınız.

Eğer ekrana sadece bir kayıt çekmek, istiyorsanız o zaman ;

Şeklinde bir kullanım yapmalısınız. blog_id=’1′ yazan yeri çekmek istediğiniz verinin id numarasını yazarsanız ekrana o veri çekilir

Mysql’den çekeceğiniz verileri “sondan-başa” veya “baştan-sona” çekmek için ise şu kullanımı yapabilirsiniz.

Sorgumuzu biraz daha geliştirelim ve en son eklenen 3 blog yazısını ekrana çekelim. Bunun için sorgumuzda en yenileri çek ve 3 kayıt getir diyeceğiz.

Böylelikle son eklenen 3 kayıtı ekrana Pdo ile Mysql’den çekmiş olduk. Anlaşılmayan yerlerde yorum atarak destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Php Yandex.Disk (Buluta) Dosya Yükleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

Php Google Invisible Recaptcha Example

This article will examine the examples of Google Invisible captcha that will save your sites ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir