Kılavuz Yazılım / Php / Php Yandex.Disk (Buluta) Dosya Yükleme

Php Yandex.Disk (Buluta) Dosya Yükleme

yandex disk görünüm

Merhaba takipçilerimiz, bugün sizlere popüler disk depolama servislerinden olan Yandex.Disk birimine Php ile uzaktan nasıl dosya yükleyebiliriz bunu en basit şekilde göstereceğiz.

Yandex 10 gb depolama alanı ile bulut ortamında verilerinizi eş zamanlı olarak yedeklemenize olanak sağlar. Biz yazılımcılar ise bazen kodladıkları programlarda otomatik yedekleme ihtiyaçları neticesinde yedeklemeyi ya “mail” olarak yada “bulut” alanlarına yapmak isterler.

Elbette sunucu yedeklemesi zorunlu olarak zaten yaptırılıyor. Ama bu alınan yedeklerin bulutta veya alternatif bir birime gönderilmesi veri kaybının önüne geçmek adına önemli.

Zamanlı Yedekleme (CronJob)

Eğer günlük-haftalık-aylık gibi periotlar seçip belirli saat aralıklarında yedeklemeleri otomatik olarak yaptırmak isterseniz o zaman CronJob kullanmalısınız. Cronjob işlemlerini Cpanel’inize giriş yaparak inceleyebilirsiniz.

Yandex.Disk Yedek Yükleme

Php ile yandex.disk’te oluşturduğunuz hesabınıza yedekleme yapmak isterseniz yada dosya yüklemek isterseniz o zaman sizin için hazırladığımız çok basit seviyede bir script’timiz var. Yapmanız gereken belirlediğimiz değişkenlerin içini kendinize göre düzenlemek olacaktır.

Bu kadar basit bir şekilde yükleme işlemini yapabilirsiniz. Test’lerini yaptığınızda sorunsuz bir şekilde upload edildiğini görebilirsiniz.

Kayıt edeceğiniz klasör’ün Yandex.Disk ‘nizde var olduğuna emin olmalısınız. Aksi taktirde yükleme işlemi başarısız olabilir.

Bir önceki yazımız olan Php Url Yönlendirme - Header Location başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Öneriyoruz

Php Url Yönlendirme – Header Location

Php kodlaması yaparken sayfa içinde yönlendirme işlemlerinde php yönlendirme kodu kullanılmaktadır. Misal sayfada kayıt silme ...

8 Yorumlar

  1. Uzun süredir aradığım içerik açıkçası, yandex disk, google’a göre daha avantajlı gibi duruyor. Yandex.Disk hesabıma Php ile uzaktan dosya aktarmak istiyordum bu basit anlaşılır kodlar sayesinde kolaylıkla dosya transferi yapabiliyorum.

    Özellikle script yazan arkadaşların dosya yada veri tabanını bu method ile yandex.bulut hesabında güvenli bir şekilde yedek alabilmesi mümkün.

  2. Bulut sistemi ile ilgili onedrive ı kullanıyordum. Yandex in de başarılı işleri olduğunu görüyorum. Yandex bulutu deneyeceğim.

  3. Yedeklemelere alternatif olarak bir de yandex disk seçeneğini kullanma amacıyla gerçekten çok işe yarayacak bir döküman. Hemen kendime uyarlayıp bi db backup işleminde kullanacağım. Anlatım ve fikir için teşekkür ederim.

  4. bulut sisteminin her gün önemi artarken bulut sistemini daha işlevsel kullanmak için yararlı bir makale olmuş. anlatımınız çok başarılı tebrik ederim.

  5. У всех личные отправляются сегодня?

  6. Öncelikle paylaşım için teşekkürler aradığım kodları ve bilgileri sonunda buldum yaklaşık 5 6 saatir uğraşıyorum çok sağol sayenizde olayı çözdüm

  7. Kodlar çok işime yaradı bu konuya değindiğiniz iyi olmuş.. Yandex i pek bilen yok umarım işi olanlar bu yazınızdan faydalanarak yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir