Kılavuz Yazılım / Seo / Yapılandırılmış Veri Nedir? SEO’ya Faydaları

Yapılandırılmış Veri Nedir? SEO’ya Faydaları

yapılandırılmış veri nedir

Yapılandırılmış veri (Structured Data) : Dünya’nın en büyük arama motorları olan Google, Yandex, Microsoft Bing ve Yahoo şirketlerinin ortak olarak oluşturdukları internet’te bulunan web sayfalarının daha iyi ve daha doğru anlaşılmasını amaçlayan bir platformdur.

Arama motorları web sitenizi daha iyi tanıması şu anlama geliyor. Site içerisinde yazdığınız bir makalenin başlığı, kullandığınız görsel öğe, makaleyi yazan yazar, yazılış tarihi, makalenin bulunduğu kategori, yazının kullanıcılar tarafından ne kadar oy veya puan aldığı yapılandırılmış verilere en iyi örnektir. Böylelikle arama motorları her yazılan makale için bu kalıbı dikkate alır ve daha ilgi çekici ve yeni biçimlerle arama sonuçlarında kullanıcılarına sunabiliyor.

Yapısal veri işaretleme hakkında şu anda SEO eğitimleri veren bir çok platformda ayrı görüşler tartışılıyor. Bazılarına göre yapısal veri işaretleme basit bir SEO kriteri olarak görülmekte, bazıları için ise olmazsa olmaz arama sonuçlarına doğrudan etki eden kriterlerden bir tanesi olarak görülüyor.

Bu konu hakkında bizim kanaatimiz ise yapılandırılmış veri’lerin arama motorları için büyük önemi olduğudur. Birçok uygulamamız sonucunda yapılandırılmış veri kullanan internet sayfalarının sıralamalarda ön taraflara geçtiğini gözlemledik. Ufak bir uygulamamız ve sonucunu sizlere anlatmak istiyorum.

Yapılandırılmış Veri İle İlgili Yaşadığımız Deneyim

Bir müşterimiz için wordpress tabanlı web sitesi oluşturduk ve kurumsal bir tema üzerinden çalışarak tasarımı tamamladık. Domain yaşı 7 aylık olan sitemiz 1 ay boyunca aynı tema ile yayın hayatını sürdürdü. Anahtar kelimesi ile domain adı aynı olan site normal şartlarda sıralamalara çoktan girmesi gerekiyordu. Tema değiştirme kararı alarak güçlü bir blog temasını wordpress bloguna entegre ettik. Eklediğim yeni temayı Google indexledikten sonra sitenin anahtar kelimede hemen sıralamaya girdiğini ve sitede ekli konuların ilk 5 sayfa içerisinde yayına girdiğini tespit ettik.

Bu sıralama girişlerinin en büyük nedeni yeni yüklediğim tema’da yapılandırılmış veri nin olmasıdır. Eski tema’da yapılandırılmış veri olmaması ve ufak tefek eksiklerin olmasından ötürü sıralamaya giremediğini düşünüyorum.

Yapısal Veri Test Aracı

Web siteniz için yapılandırmış veri testi yapmak istiyorsanız Google’ın sunduğu Yapısal Veri Test Aracını kullanarak kullandığınız tema’nın durumunu inceleyebilirsiniz.

yapısal veri test aracı


Eğer ki temanız yapılandırılmış veri sistemini içerisinde barındırmıyor ise Google Webmaster Araçlarına giriş yaparak “Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı” kısmından manuel olarak işaretleme yapabilirsiniz.

yapısal veri işaretleme yardımcısı

Schema.org destekli bir tema seçimi yapmanızı öneriyorum. Böylelikle sıfırdan tema’nız için bir entegrasyon yapmanıza gerek kalmayacaktır. Benim kullandığım tema’lar kendinden Schema.org destekli olduğu için bu tarz işlemlerle uğraşmama gerek kalmıyor. Eğer temanız için siz manuel yapmak istiyorsanız bunun için Schema yapısını çıkarıp bunu tema kodlarınıza uygulamanız gerekecek. İstemeniz durumunda ilerleyen zamanlarda bununla ilgili bir makale yazabilirim.

Yapılandırılmış Verinin Seo’ya özellikle sıralama bazlı bir çok avantajı var. Güzel konumlar elde etmek istiyorsanız mutlaka Schema.org yapısına sahip olmanız gerekiyor. Zamanla sıralama bazlı güzel sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Backlink Nedir? Yeni Kriterler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Admin

Çukurova Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunu. Birçok kurumsal firma'da Software Developer olarak çalıştı. Bilgi ve tecrübelerini bu blog'tan paylaşıyor.

Öneriyoruz

seo çalışması

SEO Nasıl Yapılır, 2020 Seo Trendleri

Arama motorlarının sürekli olarak geliştirilen algoritmalarına uyum sağlayacak, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir