Kılavuz Yazılım / Php / Php SMTP Mail Gönderme

Php SMTP Mail Gönderme

php smtp mail gönderme sınıfıPhp kullanan kişilerin en çok ihtiyaç duydukları konuların başında php ile mail gönderme konusu gelir. Örneğin sitenizin iletişim formunda, üyelik şifre sıfırlama işlemlerinde, e-bülten gibi bilgilendirme bölümlerinde mail gönderme işlemi yapılması gerekir.

Normal şartlarda Php’nin kendi içinde barındırdığı mail fonksiyonu ile mail gönderme işlemi yapılabiliyor. Ama gel gelelim doğrudan bu fonksiyon ile yollanan mailler mailin gittiği sunucu tarafından spam olarak algılanabiliyor. Çünkü doğrudan yollanan bu maillerde dkim ve spf denetleme mekanizmalarından uzak bir gönderim sağlanır. Buda karşı tarafın giden sunucusunda spam izlenimi yaratır.

Hosting Firmaları Mail Fonksiyonunu Kapatıyor!

SMTP PostaHosting satışı yapan firmalar günümüzde sunucu yapılandırması esnasında mail fonksiyonunu pasif hale getiriyor. Bu nedenle hosting kullanıcıları hosting hesapları üzerinden php’de mail fonksiyonu ile mail gönderemiyor. Hosting firmalarının sunucular için satın aldıkları sabit ip adreslerinin temiz tutulması için bazı güvenlik tedbirleri aldıkları bir gerçektir.

Sürekli spam maillerin gönderildiği ip adresleri doğal olarak Gmail, Hotmail, Yandex, Bing gibi büyük mail servisleri tarafından kara listeye alınır. Kara listeye alınan ip adresleri üzerinden gönderilen her mail spam niteliği taşır. Bu nedenle Hosting firmaları bu konuya önem vermektedir.

SMTP Nedir? Önemi!

Smtp açılımı “Simple Mail Transfer Protocol” yani Türkçe karşılığı “Basit posta aktarım protokolü” dür. Smtp giden sunucu ile posta gönderimi yapıldığında doğal olarak yolladığınız e-posta kişinin gelen kutusuna düşmesi sağlanır.

Günlük hayatımızda kullanılan normal postalar ile aynı mantıkta düşünebilirsiniz. Smtp ile e-posta yolladığınızda belli başlı bazı adımlardan geçilerek e-posta gideceği mail adresine ulaşım sağlar.

PHP SMTP Mail Gönderme İşlemi

Bunun için öncelikli olarak php mailler sınıfını bağlantıyı kullanarak indirin. Bunun içinde class.phpmailler.php ve class.smtp.php dosyaları önem arz ediyor. Bu dosyaları kullanacağınız dizinin içine katınız ve bu işlemden sonra şu şekilde bir kullanım ile mail gönderme işlemini yapabiliyorsunuz.

Bu şablonu kendinize göre modifiye ederek PHP Smtp mail gönderme işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer birden fazla kişiye bir defada mail göndermek istiyorsanız şu şekilde bir kullanım yapabilirsiniz.

Adres sayısını bu şekilde çoğaltabilirsiniz. Eğer veritabanından mailleri çekip tüm kişilere toplu mail göndermek istiyorsanız o zaman bu kodun bir tanesini döngünün içinde kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cookie Nedir? Sitelerde Çerez Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Öneriyoruz

Php Sayfada Çıkan Hataları Kapatma yada Gizleme

Php’de kodlama yaparken yanlış kullanımdan yada başka sebeplerden ötürü sayfanızın bazı yerlerinde hatalar ile karşılaşıyorsanız ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir